Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

Shqiptarja.com: Dhërmi, masakër në plazh Ndërtohet në shkëmbinj

0 σχόλια
Masakër mjedisore në plazhin e Drymades në Dhërmi. Vetë qytetarët kanë dëshmuar me foto një ndërtim që bëhet në plazhin e vjetër dhe të rrallë të Drymades, pikërisht mbi shkëmbinj dhe vetëm 10 metra larg ujit, siç dëshmohet edhe nga fotot.
Denoncimi vjen nga një blog himaroit në internet me emer ximara.blogspot. Në të shkruhet: ja një nga shembujt e shkatërrimit të natyrës, në një prej pak zonave të mbetura të virgjëra në bregdet.

Συνάντηση Χρήστου Κίτσιου με τον Αντώνη Σαμαρά

0 σχόλια
Σειρά επαφών με πολιτικά κόμματα της Ελλάδας ξεκίνησε το Κόμμα των Ελλήνων “Εθνική Ελληνική Μειονότητα για το Μέλλον”.

139 Την Τρίτη 20 Σεπτεμβρίου 2011 αντιπροσωπεία της ΕΕΜΜ - MEGA με επικεφαλής τον Πρόεδρο κ. Χρήστο Κίτσιο είχε συνάντηση με τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνη Σαμαρά καθώς και τον Τομεάρχη Εξωτερικής Πολιτικής του κόμματος της ελληνικής αξιωματικής αντιπολίτευσης κ. Πάνο Παναγιωτόπουλο. Παρών στη συνάντηση ήταν και ο Γραμματέας Παλιννοστούντων και Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων της Ν.Δ. κ.Χρήστος Γιάνναρης.

Μνημεία της φύσης και έργα ανθρώπων

4 σχόλια
 Από: ximara.blogspot.com
Ένα από τα πρόσφατα παραδείγματα μη αναστρέψιμης καταστροφής του τοπίου στην ακόμα παρθένα παραλία του Περίβολου. Το παρακάτω κτίριο έχει εγκριθεί με άδεια οικοδομής από τον πρώην δήμαρχο Χιμάρας, Βασίλη Μπολάνο.

Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2011

Ένας Καίσαρας με σαγιονάρες

8 σχόλια
Η λεγόμενη Shoqata e Pamvarur e Intelektualeve te Himares κάνει ενέργειες ώστε να στηθεί άγαλμα του Ιουλίου Καίσαρα στην Παλάσα Χιμάρας!!!
Όταν το άκουσα πριν από λίγες ήμερες το θεώρησα ράδιο αρβύλα και ένα από τα πολλά κουτσομπολιά των καφενείων της Χιμάρας.Δυστυχώς η είδηση είναι πέρα για πέρα αληθινή κάτι που το αποδεικνύει και το έγγραφο που παραθέτουμε πιο κάτω ..Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να αντιληφθώ τον λόγο που οδήγησε την ιντελιγκέντσια της Χιμάρας σε αυτήν την ενέργεια.

Η άγνωστη Μαρία

2 σχόλια

Πολλοί αγνοούσαν την παρουσία της Μαρίας Μπολάνου στα κοινα αλλα το Himara News σας παρουσιάζει φωτογραφία που δείχνει το αντίθετο.
Δεξιά η Μαρία Μπολάνου με παραδοσιακή φορεσιά στο μνημόσυνο του Αριστοτέλη Γκούμα.

Ανώνυμος γονέας για τα μαθήματα στο Ελληνικό Σχολείο Χιμάρας

7 σχόλια
Ανώνυμος γονέας: Στο ελληνικό σχολείο τα ελληνικά μαθήματα γίνονται γίνονται από δασκάλα (με part-time σπουδές στον Αυλωνα-Vlore)  που δεν γνωρίζει την ελληνική γλώσσα, γυναικα του κολλητού του διευθυντή. Οι έλληνες δάσκαλοι είναι 3, και οι ντόπιοι 4 (συμπεριλαμβανομενου του διευθυντή). Ο διευθυντής καλύπτει τα μαθήματα τις βιολογίας, φυσική, κοινωνική αγωγή και μαθηματικά (που έχει σπουδάσει).

Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2011

Përmendore për Jul Çezarin në Palasë

4 σχόλια

Vendimi i Këshillit të Bashkisë Himarë

Zbarkimi i Jul Çezarit në Palasë, në mesin e shekullit I p.e.s do ketë një përmendore të vetën. Propozimi kësaj radhe nuk vjen nga historianë, apo në kontekstin e ndonjë manovre që mund të lërë dyshime çfarëdo, por nga Shoqata e Intelektualëve të Pavarur të Himarës, të cilët i kanë kërkuar Këshillit Bashkiak të miratojë ngritjen e përmendores në emër të përkujtesës së një fakti historik. I pyetur nga gazeta “Shqip”, kryebashkiaku Gjergji Goro ka pohuar këtë fakt, duke dhënë madje disa hollësi interesante për objektin që pritet të ngrihet. “Bëhet fjalë për një përmendore që do të kujtojë një ngjarje historike, atë të zbarkimit në Palasë të Jul Çezarit, i cili përmes atyre që njihen si Rrugët e Bardha, depërtoi për në Orikum. 

Jo planeve të zhvillimit pa zgjidhjen e pronës

1 σχόλια
Dy shoqata, letër Këshillit Bashkiak të Himarës. Regjistrim tokës dhe shfuqizimi i ligjit 7501
Prona, kisha dhe komuniteti, tre terma historikë këto, janë aktualizuar si pjesë e kërkesave, që dy shoqata, ajo Bregdeti dhe Komuniteti Himarjot, kanë përfshirë në një letër që i kanë drejtuar Bashkisë së Himarës dhe këshillit të saj. Frenimi i procesit të regjistrimit të pronave të paluajtshme, përkatësisht kullota dhe tokë bujqësore, i zbatuar deri më tani përmes OSBE-së për trojet dhe shtëpitë e banimit, ka vënë në lëvizje përfaqësues të komunitetit himarjot. Kështu, në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak nga dy shoqatat është prezantuar një letër– kërkesë, e cila parashtron shqetësimin për çështjen e pronave individuale, por edhe ato të kishës, nisur nga shqyrtimi i buxhetit vjetor, i cili ndër të tjera parashikon një plan zhvillimi, por edhe një taksë pronësie për qytetarët e zonës. Këtu duhet sqaruar se, nëse projekti i OSBE-së për regjistrimin e trojeve dhe banesave përfshin një vijë bregdetare që nis nga kufiri me Vlorën e shkon deri në Xarë të Sarandës, diskutimi në fjalë i referohet Bashkisë së Himarës dhe territorit që ajo administron. 

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Ο Γιώργος Γκόρος χαιρετάει την εκλογή της Μαρίας Μπολάνου !!!

2 σχόλια
Το μήνυμα από την σελίδα ''JORGO GORO PER HIMAREN'' στο FACEBOOK:
Jorgo Goro për Himarën
Kryrtari i Bashkise se Himares JORGO GORO pershendet zgjedhjen e MARIA BOLLANOS ne krye te shoqates Lidhja e Himarjoteve te Athines-ΕΝΩΣΗ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΩΝ.Suksese MARIA dhe presim nje bashkpunim produktiv per te miren e HIMARES sone!
LINK

Η Μαρία Μπολάνου νέα πρόεδρος της ''ΕΝΩΣΗΣ''

1 σχόλια

ΘΕΜΑ: Νέο Διοικητικό Συμβούλιο στην «ΕΝΩΣΗ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΩΝ»

Την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου έγιναν οι εκλογές για την ανάδειξη του νέου ενδεκαμελούς Διοικητικού συμβουλίου της ένωσης Χειμαρριωτών. Η παρουσία του κόσμου στον προκαθορισμένο χώρο των γραφείων της ΕΣΗΕΑ ήταν αρκετά ικανοποιητική. Το Δ.Σ που προέκυψε στις 11 του Δεκέμβρη συγκροτήθηκε σε σώμα στην 1η συνεδρίασή του στις 15-12-2011 με την παρακάτω σύνθεση:

Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2011

Πλημμύρες στη Χιμάρα από τις βροχοπτώσεις

1 σχόλια

TEMA: Ο Μπερίσα θα ανακηρύξει Κορυτσά, Πρεμετή και Χιμάρα μειονοτικές πόλεις!!!

1 σχόλια
- Kryeministri Berisha, gjatë vizitës së tij në Francë ku ka marrë pjesë në samitin e Partive Popullore, është takuar edhe me kreun e Demokracisë se Re, Antonio Samaras.
Sipas mediave greke, në këtë takim është folur për një marrëveshje për kufirin detar. Mediat elektronike greke shprehen se, “zoti Berisha e përshëndeti propozimin e kryetarit të Demokracisë së Re dhe të dy ranë dakord të përfundojnë një marrëveshje të re mes tyre, kur opozita e djathtë të vijë në pushtet dhe kreu i saj, Samaras të bëhet kryeministër”.

Ο Σωτήρης Νίνης σε βιντεοκλιπ του Claydee ( Klajdi)

1 σχόλια

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2011

Ο Β.Ντούλε πάει την Αλβανία στο Στρασβούργο! (video)

1 σχόλια
Το ΚΕΑΔ  καταγγέλλει την απόφαση του Συνταγματικού Δικαστηρίου της Αλβανίας για την αφαίρεση της εθνικότητας από τα πιστοποιητικά των μειονοτικών και  δηλώνει ότι θα παει  το θέμα στο Δικαστήριο Ανθρώπινων Δικαιωμάτων  του Στρασβούργου.

Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2011

Διακήρυξη των Εκπροσωπων της Χιμάρας στο Εθνικό Συμβούλιο του MEGA!

15 σχόλια
Χιμαριώτισσες, Χιμαριώτες,
Στις 2 Δεκεμβρίου 2011 συμπληρώθηκαν 66 χρόνια από την ημέρα που σημάδεψε την ιστορική, πολιτική και εθνική πορεία της ιδιαίτερης μας πατρίδας, της Χιμάρας.
Ήταν 2 Δεκεμβρίου 1945 όταν το Κομμουνιστικό Κόμμα Αλβανίας διεξήγαγε το νόθο δημοψήφισμα με το οποίο επιχειρούσε να νομιμοποιήσει το καθεστώς της “Λαϊκής Δημοκρατίας” που ήθελε να εγκαθιδρύσει στη χώρα.

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2011

Προτάσεις Τοπικών Πολεοδομικών Κανονισμών

7 σχόλια

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Χιμάρα - Μαμούρασι 2:3

3 σχόλια
Βαθμούς με το σταγονόμετρο παίρνει η Χιμάρα καθώς δεν μπορεί να νικήσει ούτε στο γήπεδο της.
Μετά από την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βελιπόγια την ήττα 2-0 εκτος από το Κούξι ήρθε αλλη μια  ήττα  2-3  με το Μαμούρασι.

Ανακοίνωση

0 σχόλια
ΑΡΧΑΙΡΕΣΙΕΣ ΕΝΩΣΗΣ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΩΝ
Γενική συνέλευση και εκλογές προέδρου και νέου Διοικητικού Συμβουλίου
Στις 11 Δεκεμβρίου 2011
και ώρα 10.30 πμ
Στην αίθουσα της Ε.Σ.Η.Ε.Α Ακαδημίας 20

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

Plani i pergjithshem vendor , Porto Palermo - Παλέρμο

4 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Plazhi i Livadhit - Παραλία Λιβαδίου

1 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Himara 4 - Χιμάρα 4

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Himara 3 - Χιμάρα 3

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Himara 2 - Χιμάρα 2

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Himara 1 - Χιμάρα 1

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Himara Fshat - Παλαιά Χιμάρα

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Qeparo i Ri ( Periferi) - Κάτω Κηπαρό (Περιφέρεια)

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Qeparo i Ri - Κάτω Κηπαρό

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Qeparo Fshat - Άνω Κηπαρό

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2011

Plani i pergjithshem vendor , Kudhes - Κούδεσι

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Pilur - Πύλιουρι

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Plazhi i Jalit - Παραλία Γιαλίου

3 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Vuno - Βούνο

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Ilias- Λιάτες

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Plazhi i Draleos - Παραλία Δραλέου

1 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Plazhi i Drymades - Παραλία Περιβόλου

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Plazhi i Dhermiut - Παραλία Δρυμάδων

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Dhermi - Δρυμάδες

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Gjileke - Γκιλεκάτες

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Plani i pergjithshem vendor , Palasa - Παλάσα

0 σχόλια
Κλικ στην εικόνα για μεγέθυνση

Eλεύθερες παραλίες ή Τσίρκο Μεντράνο ; (video)

10 σχόλια
Ένα πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει η Χιμάρα τα επόμενα χρόνια, παράλληλα  με το Masterplan είναι η ιδιωτικοποίηση των παραλιών.
Ο Περίβολος και η Κεραμίδα στο Γιάλι  ιδιωτικοποιήθηκαν  από τον απερχόμενο δήμαρχο σειρά έχουν τώρα οι παραλίες στο Δραλέο και το Παλέρμο . Αν λάβουμε υπόψη πως τα Λάμανα ούτως η άλλος είναι ιδιωτική παραλία και επιχειρήσεις ''ξαπλώστρας'' δραστηριοποιούνται σε όλες τις παραλίες σε λίγο για να κάνεις μπάνιο χωρίς να πληρώσεις θα μοιάζει με πολυτέλεια .