Κυριακή 29 Μαΐου 2011

Χαμένος στην ανάλυση ο Ντούλες

3 σχόλια
Μετά την ανάλυση της ''Eνωσης Xειμαρριωτών''  περιμένουμε και την ανάλυση του Ντούλε
Συνέντευξη στην ''Gazeta Shqiptare''
Dule: Humbja në Himarë? S’përjashtohet pakti PD-PS
Kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule deklaroi dje në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, se humbja e Vasil Bollanos në Himarë ishte “dështim i taktikave paraelektorale të PBDNJ-së”. Por ai nuk përjashton as ndonjë bashkëpunim të mundshëm mes dy partive të mëdha për këtë bashki. Dule tha se mbështet protestat popullore për të ndryshuar situatën në vend. Ai propozoi që Presidenti i Republikës të marrë nismën për ngritjen e një qeverie me përbërjen e të gjithë partive, ose qeveri teknike, për t’u hapur rrugën më pas zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Παρασκευή 27 Μαΐου 2011

Ανέλαβε την Κασσιώπη ο Μπολάνο!

2 σχόλια
Ο Ρομπέρτο Μπολάνο αποτελεί και επίσημα τον νέο προπονητή της Πρωταθλήτριας ΕΠΣ Κέρκυρας, ΑΟ Κασσιώπης, κάτι που άλλωστε ήταν αναμενόμενο να συμβεί από μέρα σε μέρα.
Ο 39χρονος τεχνικός είχε έρθει σε προφορική συμφωνία με τον Πρόεδρο του συλλόγου, τον Χάρη Κουτσούρη, και απέμεναν μόνο κάποιες τυπικές λεπτομέρειες για να ολοκληρωθεί η συνεργασία. Σήμερα Δευτέρα το μεσημέρι, ο Μπολάνο και ο Κουτσούρης συναντήθηκαν σε γραφείο της πόλης και αφού συζήτησαν, έδωσαν τα χέρια.

Μείωση 30% των κρατήσεων από ξένους τουρίστες, λόγω των πολιτικο-κοινωνικών ταραχών στη χώρα

0 σχόλια
"Η πολιτική κρίση στην Αλβανία και οι εικόνες των τελευταίων ταραχών είχαν ως αποτέλεσμα την ακύρωση του 30% των κρατήσεων από τους ξένους τουρίστες, που σχεδίαζαν να περάσουν τις διακοπές τους στις παραλίες του Ιουνίου", δήλωσε ο πρόεδρος της Ένωσης Τουριστικών Επιχειρήσεων της νότιας Αλβανίας, Βασίλη Μπεντίνι.

VOA: Banorët e Himarës optimistë për sezonin turistik (video)

0 σχόλια
Në bregdetin jugor të Shqipërisë po bëhen përgatitjet për të pritur sezonin turistik. Banorët e Himarës janë optimistë se ky vit do të jetë më i mirë për arsye të infrastrukturës më të mirë dhe investimeve në shërbime. Banorët vlerësojnë se kriza greke është pozitive për turizmin shqiptar pasi ndikon që shumë emigrantë të udhëtojnë gjatë verës drejt brigjeve shqiptare.

Η φαντασία στην αντιπολίτευση

0 σχόλια


Αριστερά αφίσα του σοσιαλιστικού κόμματος Αλβανίας και δεξιά αφίσα του ΚΕΑΔ για το δήμο Χιμάρας

Τετάρτη 4 Μαΐου 2011

Τοπικές εκλογές στην Αλβανία

2 σχόλια
Δρ. Ιωάννης Παρίσης
Τον Ιούλιο 2009, σε άρθρο μου στο ΒΗΜΑ, μετά την επάνοδό μου από τα Τίρανα όπου συμμετείχα με τον ΟΑΣΕ στην παρατήρηση των βουλευτικών εκλογών, έγραφα για τους αδελφούς μας Βορειοηπειρώτες: ''Ως γνήσιοι Έλληνες, ασυντόνιστοι, διασπασμένοι, κατακερματισμένοι, αλληλοϋβριζόμενοι και αλληλομηνυόμενοι''.
  • Την Κυριακή 8 Μαΐου 2011 στην Αλβανία θα διεξαχθούν εκλογές για την Τοπική Αυτοδιοίκηση. Οι προηγούμενες εκλογές είχαν γίνει τον Φεβρουάριο του 2007. Η πολιτική ένταση που υφίσταται στη χώρα μετά τις τελευταίες βουλευτικές εκλογές του Ιουνίου 2009, κυρίως μεταξύ του κεντροδεξιού Δημοκρατικού Κόμματος (του πρωθυπουργού Μπερίσα) και του Σοσιαλιστικού Κόμματος (με επικεφαλής τον επί χρόνια δήμαρχο Τιράνων Έντι Ράμα, ο οποίος είναι και πάλι υποψήφιος) δημιουργεί ιδιαίτερα τεταμένο κλίμα. Έκρυθμές καταστάσεις, πυροβολισμοί υποψηφίων, συγκρούσεις οπαδών.

Χιμάρα - Aπρίλιος 2011

11 σχόλια
Τα 11 αλβανόπουλα που απαρτίζουν την ποδοσφαιρική ομάδα της Χιμάρας αποθεώνονται από τα ελληνόπουλα οπαδούς της Χιμάρας για την άνοδο της ομάδας στην B Κατηγορια Αλβανίας

«Υπό τον Ήλιο του Λόγου»

0 σχόλια
Ο Ambelonas Corfu διοργανώνει multimedia έκθεση της Σχολής Καλών Τεχνών της Αλβανίας με τον τίτλο «Υπό τον Ήλιο του Λόγου» εμπνευσμένη από το ποιητικό και καλλιτεχνικό έργο του Γιάννη Ρίτσου.
Το Σάββατο 7 Μαΐου 2011 στις 7:30 μμ θα γίνουν τα εγκαίνια της έκθεσης με ομιλία του καθηγητή της Σχολής Καλών Τεχνών της Αλβανίας Vladimir Myrtezai και θα ακολουθήσουν δρώμενα από τους 16 φοιτητές της Σχολής Καλών Τεχνών της Αλβανίας, που συμμετέχουν με τα έργα τους στην έκθεση.

Τρίτη 3 Μαΐου 2011

Φαβορί ο Μπολάνο στην Κασσιώπη!

0 σχόλια

Ο ΑΟ Κασσιώπης πανηγύρισε πριν από λίγες ημέρες την κατάκτηση του τίτλου στην Α1' τοπική Κατηγορία και την άνοδο στη Δ' Εθνική, σε ένα Πρωτάθλημα που είναι πολύ δύσκολο, γι' αυτό και η ομάδα της βόρειας Κέρκυρας ήδη κάνει τον προγραμματισμό της.

Το ζήτημα στο οποίο η Διοίκηση του συλλόγου δίνει προτεραιότητα τούτη τη στιγμή είναι αυτό του προπονητή. Τα ονόματα που ακούγονται είναι πολλά, όπως π.χ. του Γιάννη Χονδρογιάννη, του Γιώργου Χατζάρα, του Ζόραν Μπάμποβιτς και του Παντελή Παπαδιώτη. Εκείνος, όμως, που φαίνεται να έχει το προβάδισμα είναι ο Ρομπέρτο Μπολάνο.

Ντούλες και Μπολάνος, έκαναν πέτρα την καρδιά τους

6 σχόλια
Χθες στη ΒΟΥΛΗ
Από επισκέπτη μας, λάβαμε το εξής mail:
Μετά από πολλές σκέψεις ο πρόεδρος του ΚΕΑΔ Βαγγέλης Ντούλες και ο πρόεδρος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Βασίλης Μπολάνος, πέρασαν το κατώφλι της Νέας Δημοκρατίας. Οι εκλογές της Κυριακής είναι δύσκολες και για τους δύο και το σφιχταγκάλιασμα που είχαν με το ΠΑΣΟΚ δεν αποδίδει όσα προσδοκούσαν.

Δευτέρα 2 Μαΐου 2011

Arsyet pse kandidati i PD sulmon Goron e PS për Himarën

4 σχόλια
Në mënyrë të beftë kandidati i Partisë Demokratike për bashikinë e Himarës ka nisur një sulm mediatik ndaj kandidatit të PS-së Jorgo Goro. Savo Prifti ka akuzuar Goron se është duke bërë fushatë me gjuhën greke për bashkinë e Himarës. Madje sipas tij këtë gjë po bëjnë dhe dy kandidatët e tjerë, Bollano dhe Llazari.
Me logjikën e Priftit rezulton se kjo është një politikë antikombëtare dhe ai është i vetmi që po lufton për interesat e vendit, pasi do të jetë një bashkiak “patriot”.

Himarë, kandidati i PS, si Bollano. Postera në greqisht

0 σχόλια
HIMARE- Ata janë katër. Që të katërt garojnë për mandatin e kryebashkiakut në Himarë. Që të katërt po bëjnë fushatë elektorale me postera, por vetëm njëri në shqip.Tre të tjerë kërkojnë votat shqiptare me parulla greke. Vasil Bollano i Partisë Bashkimi i të Drejtave të Njeriut, Jorgo Goro, i Partisë Socialiste dhe Dhimitër Llazari, i partisë MEGA ndryshojnë vetëm logot nëpër postera, ndërsa thirrjet dhe alternativat që paraqiten aty, janë të shkruara me germa helene. Dy të fundit edhe i kombinojnë tek-tuk ato me ndonjë “sqarim” në gjuhën tonë. Për shembull, socialisti Goro ka shqipëruar sloganin. “Së bashku për një Himarë Europiane”,

Η χθεσινή προεκλογική συγκέντρωση Μπολάνου στο ΤΙΤΑΝΙΑ

10 σχόλια