Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου 2011

Δημόσια παρουσίαση του σχεδίου προγράμματος:

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ KAI  ΜΕΛΕΤΗ  ΤΗΣ  ΠΕΡΙΟΧΗΣ  ΧΙΜΑΡΑΣ ΜΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΝ
ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
STUDIM PROJEKTIM I ZONES SE HIMARES ME PERPARESI
ZHVILLIMIN E TURIZMIT
Njoftim Per Publikun
Ne kuader te projektit Studim Projektim I Zones se Himares me Perparesi Zhvillimin e Turizmit, Bashkia Himare, ka kontraktuar Koncorsiumin e Kompanive: “Thymio Papayannis & Associates Inc” dhe “Qendren per Kerkim dhe Zhvillim” per pregatitjen e Planit te Zhvillimit Urbanistik dhe Rregullores per Bashkin e Himares.
Ne kete kuader Koncorsiumi ne fjale ne vazhdim te procedurave per draftimin e ketij plani, ne bashkepunim te ngushte me Bashkine dhe grupet e interesit, ka planifikuar qe ne datat 17 Nentor, ora 11, ne Dhermi te zhvillohen:


PREZANTIMI PUBLIK I DRAFT PLANIT

TE PËRGJITHSHËM VENDOR TE BASHKISE HIMARE
Plani ka per qellim te percaktoje dhe rregulloje zhvillimet e
ardheshme to Bashkise deri ne vitin 2022. Plani percakton
perdorimin e ardhshem te tokes,parimet ku do te mbeshtetet
zhvillimi i cdo zone brenda territorit te Bashkise si dhe
rregulloret qe jane te detyrueshme.
Te gjithe te interesuarit, profesioniste, punonjes te
administrates, pronar e ndertues, si dhe cdo banor qe
mendon qe mund te kontriboje me pjesmarrjen e tij, eshte i
ftuar ne kete prezantim te hapur dhe te zgjeruar te Bashkise
Himare.
Te bindur ne rendesine e ketij takimi dhe te vetdijshem ne
rolin tuaj mendojme se pjesmarrja juaj do te kontriboje
pozitivisht ne zhvillimin e metejshem te Planit te Zhvillimit
Urban qe do ti sherbeje te sotmes dhe te ardhmes se
Bashkine te Himares.

11 σχόλια:

Himara News είπε...

Εμπρός παιδιά ανώνυμοι και επώνυμοι που έχετε άποψη για το πως θέλετε τη Χιμάρα

Μπολανος είπε...

ου σκοτηθει ο παπαγιαννης για το πως τη θελουμε τη χιμαρα.200.000 ευρω κοστισε αυτη η μαλακια,που επι εποχη μπολανου ανατεθηκε.

Ανώνυμος είπε...

afrizei den afrizei tora tha to fame. toulaxiston min paei amasito, as pame na poume ti gnomi mas

HNews είπε...

Η μελέτη του Παπαγιάννη είναι κάτι που σύμφωνα με τον νέο νόμο (πολεοδομικό) πρέπει να συντάξουν όλοι οι Δήμοι της Αλβανίας, μέσα σε 2 χρόνια από την στιγμή που μπαίνει σε ισχύ ο νέος νόμος (Οκτώβριος 2011). Σε περίπτωση που υπάρχει μελέτη σε εξέλιξη (στη μετάβαση του νόμου) οφείλει η μελέτη να συνταχθεί σύμφωνα με τα ζητούμενα του νέου νόμου. Ο Μπολλάνος ήξερε πολύ καλά τι έκανε όταν υπέγραψε το συμβόλαιο. Το σχέδιο φέρνει σημαντικότατες αλλαγές σε Porto Palermo, Perivollo & Dhraleo (μεταφράζοντάς τα σε ζώνες off-limits) κάτι παρόμοιο με το σχέδιο της Νάρτας που είχες βρει τις προάλλες. Ο κόσμος πρέπει να ενημερωθεί πολύ καλά γιατί οι Χιμαραίοι όχι μόνο που θα βρεθούν χωρίς γη αλλά θα γίνουν και υπηρέτες των εταιρειών στον δικό τους τόπο.

ανκρ είπε...

Η μελετη του παπαγιαννη δεν ειναι τιποτα αλλο απο μελετη,και δεν αφορα καμια υλοποιηση της μελετης.
Που σημαινει το δημαρχειο Χιμαρας επι Μπολανου πληρωσε μια εταιρια 200.000 ευρω για να κανει μια μελετη για το πως προτεινει στους μεγαλοκαρχαριες να ξεζουμησουν καλυτερα τον τοπο του Χιμαραιου.
Οσων αφορα το Παλερμο,Δραλαιο,Περιβολο,αυτα εχουν ξεκινησει προ 8ετιας να φαινονται ως φιλετα και να πηγαινουν με καποιο τυχαιο τροπο πιο κοντα στην Κυβερνηση και στα μεγαλα κεφαλια.
Δεν ειδαμε κανεναν να ξεσηκωνεται ομως,παρα μονο να κοκορευτε στο γειτονα και στον αδερφο του.Αυτος ειναι ο Χμαραιος πλεον.

Ανώνυμος είπε...

Ay projekt, duhet te kaloje me grupet e interesit himariot dhe jo me urdher te Kryeministrit shqiptar, "qe ka ne xhep cdo kryetar bashkie ne Himare" ose ne te kundert, te bllokohet. Kjo ndodhi me Banken Boterore ne vitin 2007 dhe me mire se kushdo e di Vasil Bollano, qe grupet e interest te Himares, I thane JO ketij projekti, ndersa Bollano e firmosi duke shkateruar Jalen. Himariotet duhet te mendohen mire, perpara se te nder marin kete inisiative. Askush nga studiot qofshin greke, nuk ka te drejte te vendose mbi token e himariotit, me deshirat e tyre qe duan te shfarosin cdo rrenje ulliri dhe te kthejne himariotet, ashtu sic po ndodh aktualisht ne Dhermi dhe Jale, mysmeqare, pasi gjithe lordin vjetor, e marin investimet e tiranasve ne paraliat e himarioteve. Dhe me keq, projekte te tilla, i japin force per te mbipopulluar Himaren me qytetare te kategorise jo himariote, per te cilen i vjen edhe fundi i te ardhmes se Himares. Dhe ne fund, himariotet qe kishin imagjinuar rezimin e diktatorit Hoxha, perse nuk durojne (YPOMONI) sa ne kete kohe globalizimesh mund te perfitojne te drejten e tyre te vetevendosjes?

Ανώνυμος είπε...

Ta lefta tou xeimarrioti pou pane???

NJOFTIMI I KONTRATES I
PERMBLEDHUR
PROCEDURA KONKURS
PROJEKTIMI
BASHKIA HIMARE
Autoriteti kontraktor,adresa,nr.tel: Bashkia Himare, Spile Himare, tel. 0393/
2355
Lloji i procedures se prokurimit: Konkurs projektimi me prokurim elektronik
me fondet e vete Bashkise Himare
Objekti i prokurimit ( nqs ka lote i ndare sipas loteve): “Studim Projektim i
zones se Himares me perparesi zhvillimin e turizmit”.
Fondi limit ( nqs ka lote i ndare sipas loteve)- 29 166 667 (njezete e nente
milione e njëqind e gjashtedhjete e gjashte mije e gjashtëqind e gjashtedhjete e
shtate) leke pa tvsh. Nga keto 3 333 333 (tre milione e treqind e tridhjete e tre
mije e treqind e tridhjete e tre) leke pa tvsh jane parashikuar ne buxhetin e vitit
2010, kurse pjese tjeter do te parashikohet ne buxhetin e vitit 2011.
Afati per mbarimin e punimeve /per dorezimin e mallit/kryerjen e sherbimit:
deri ne 8 muaj pas lidhjes se kontrates.
Buletini 22 Nentor 2010 Agjencia e Prokurimit Publik
____________________Per me shume informacion_______________
www.app.gov.al
43
Data e zhvillimit te tenderit, date 10.12.2010 ora 12.00,
Vendi : www.app.gov.al
Afati i fundit per pranimin e dokumentave, date 10.12.2010 ora 12.00,
Vendi: www.app.gov.al

freemind είπε...

Θεωρω οτι ειναι ενα σωστο βημα για την λυση του κτηματικου ζητηματος, και ας ελπισουμε να βαλει τα πραγματα σε σωστες βασεις και να σταματησουν οι καταπατησεις οσο της ιδιωτικης τοσο και της δημοσιας γης!!

Ψιλλός 1,95 είπε...

Ρε παιδιά πρέπει να καταλάβουμε οτη ι Χειμάρρα είμαστε εμείς,όλοι. Αφου εμείς λείπουμε ,πιθανών κάτι θα χάσουμε.Δεν μας φτέει τίποτα και κανένας,δεν έχουμε παιδεία και μόρφωση,ξεχάσαμε την παράδοση μας και ο καθένας ονειρέυεται τι Χειμάρρα ανάλογα με την πόλη που ζει.Οι Κρήτες λένε ¨τσι κακίας ψωλής,τσι φτένε οι τρίχες.

Alexandra xeimarea είπε...

1-ton dromo mixaili-spilia na ftiaksoun giati mas exei vgei o patos me tis lakouves...

Γκορος Νικος είπε...

Ψηλε νομιζω πως παει καπως ετσι.."της κοντης ψωλης,οι τριχες της φταινε".