Παρασκευή, 15 Απριλίου 2011

“Himarjotët do të më votojnë mua, jo Bollanon”

Intervista/ Flet për “Telegraf”, Jorgo Goro, kandidati socialist për Bashkinë e Himarës
 Himara nuk ka enigma. Është një zonë e qetë, pa asnjë dallim nga zonat e tjera të Shqipërisë dhe tensionet më shumë stisen se sa ekzistojnë në të vërtetë. Ky është mendimi i Jorgo Goros, kandidatit socialist për Bashkinë e Himarës. Në këtë intervistë për “Telegraf”, Goro tregon pse kandidoi nën siglën e Partisë Socialiste, ndërsa shprehet i bindur në fitoren përballë Vasil Bollanos, kryetarit aktual të bashkisë, me mjaft probleme gjatë dy mandateve të tij të fundit.

- Zoti Goro, duke ju uruar sukses në garën tuaj nën siglën e Partisë Socialiste, mund të na thoni se cilat janë objektivat tuaja për Himarën?
- Faleminderit për urimin. Në këto zgjedhje për pushtetin vendor i gjithë synimi im është puna për kthimin e institucionit të Bashkisë qytetarit dhe për qytetarin, duke u shërbyer atyre në kohë, qartë dhe brenda kornizave të ligjit për çdo problem që shqetëson qytetarin. Me stafin, asistencën teknike, politikat ekonomike dhe sociale që do të zbatoj do t’i krijoj kushte çdo banori të shndërrohet në një pronar dhe sipërmarrës të suksesshëm, duke shfrytëzuar të gjitha resurset dhe pasuritë natyrore të krahinës sonë. Me një plan ambicioz urbanistik, investime, në infrastrukturë, dhe shërbime moderne e çmime konkurruese, do ta kthej zonën tonë në një nga zonat më të  preferuara turistike të rajonit.
- Përballë keni Vasil Bollanon, një kandidat i fortë, por edhe problematik. Sa i rrezikon shanset tuaja ai?
- Unë pranova të kandidoja përballë z. Bollano si një alternativë më e mirë për drejtimin administrativ të Bashkisë, me një program të qartë para elektoratit dhe i bindur se duke pasur parasysh premtimet e pambajtura të z.Bollano në dy legjislatura, aftësitë  e mia menaxhuese e drejtuese, jam i bindur se votuesit himarjotë do t’ia besojnë Partisë Socialiste dhe mua drejtimin e kësaj bashkie, për këtë 4-vjeçar.
- Megjithatë, flitet se ekziston një pakt i fshehtë i PS-së me PBDNJ-në. Ka ndonjë të vërtetë në këtë mes?
- Nuk ka asnjë pakt të fshehtë, por ndërmjet PS-së dhe PBDNJ-së ka vetëm një marrëveshje të veçantë, ku PS me koalicionin për të  Ardhmen më ka mua për kandidat në Himarë, ndërsa PBDNJ ka dalë me kandidaturën e Z.Bollano.
- A mund të flitet për një aleancë të mundshme PS-PD përballë Bollanos?
- Aleanca të tilla nuk do të ketë, por unë do t’u drejtohem të gjithë votuesve himarjotë, që të më votojnë mua për kryetar bashkie, për programin më të mirë, më të  realizueshëm dhe për besimin që ata kanë tek personi im.
- Situata në Himarë tensionohet nëpër fushata zgjedhore. Ekziston realisht ky tension, apo nxitet qëllimisht nga qarqe të caktuara?
- Situata në Himarë është e qetë dhe e tillë mendoj se do të jetë deri në fund, sepse qytetarët himarjotë e kanë kuptuar se, në fund të fundit, votojnë për drejtimin administrativ të një institucioni që administrohet brenda kornizave kushtetuese dhe kuadrit ligjor. Ata do të zgjedhin një nga bijtë e tyre himarjotë dhe çdo gjë tjetër është  jashtë natyrës dhe kulturës së tyre europiane.
- Ju faleminderit!

30 σχόλια:

Ανώνυμος είπε...

Te genjen mendja!

Ανώνυμος είπε...

den axizis tosi megali simasia k..... jorgo i gjergji i opos alios se lene,ena pioni ise ton albanon k tipote alo.

Ανώνυμος είπε...

Normale qe himarjotet do e votojne!!

drakos είπε...

Διαπιστώνω πρόοδο απο Gjergji Goro το 2003 έγινε Jorgo Goro το 2011 ,μ΄αυτούς τους ρυθμούς το 2019 τον βλέπω ΓΕΩΡΓΙΟ ΓΚΟΡΟ.

Himara City είπε...

Ο Μπολάνος τον βάφτισε Γιώργο , αυτόν και τον Kαστριώτη.

Ανώνυμος είπε...

gjergji eshte tamam per ate detyre

Ανώνυμος είπε...

Στο ψηφοδελτιο κυριε Δρακο και υπολοιποι..ο Μπολανος ειναι Vasilaq...οποτε οσους πειραξε το gjergji,γιατι δεν πειραξε το Vasilaq ή το Vasil Bollano στις προεκλογικες αφισες στα αλβανικα?

Ανώνυμος είπε...

Ο κυριος Γκεργκης Γκορος σαν εθελοντης στα πολιτικα γραφεια της τοτε πολιτικης ανοιξης(του Σαμαρα)δουλεξε αρκετα για να φτιαχτει.Τωρα μας κατεβαινει με το σοσιαλιστικο.Αργοτερα δεν ξερουμε με ποιον.Φαινεται εχει πολλες σημαιες στα μπαουλα του.Ανθρωπος παντως καιρου..

Ανώνυμος είπε...

elate mia bolta apo xeimarra..na deite ti glwssa poy xrisimopoiei o giwrgos sto grafeio tou sta spilia.
ta ellinika tou kai ta ximariwtika tou,mias kai einai gnisio genima kai threma xeimariwtiko paidi (oxi opws o bollanos pou einai megalomenos sto bora ths albanias,sth Lousnia),ta zileyei o bollanos kai oi alloi upopsifioi.
makari na milage o ellinaras o bollanos,to 1/10 apo ta ellinika pou milaei o giwrgos.
Oso afora to ergo tou,ekso apo to grafeio tha breite sta ellinika grameno to programma tou gia to dimarxeio kai mia elliniki simaia eksw apo ayto.
giwrgos itan o papous tou kai apo kei pire to onoma,omws oloi mas epi xotza exoume allagmena ta onomata stin kadastra tou liksiarxeiou...min katigoreite me malakies.
Ti ekane o bollanos tosa xronia?sas kratise ti ghs?h th glwssa?
Tipota,ksepoulise me upoulo tropo megala komatia ghs,drymades,palermo,kai giayto symferei to berisha na ksanabgei pali aytos,i synergasia ypirkse polu kali.
Oso gia ti glwssa kai ta ethima,ayta o ximaraios den xreiazetai bollano na ta kratisei,epi toyrkokratias eixe ti magkia san laos na to kanei.

Ανώνυμος είπε...

an exi ta kotsia as mas pi oti einai ellinas, na di oti amesos tha ton diagrapsi o arxigostu edi ramas

Ανώνυμος είπε...

Ανωνυμε 11.14..ο Μπολανος που ηταν πριν το 1996?
Το πως ηρθε και εγινε μελος του παραρτηματος Ομονοιας το ξερεις?
Ποιοι τον εσπρωξαν και πως?
τουλαχιστον ο αλλος πηγαινε και στις πορειες των ΒΗπειρωτων μεταξυ 91-93..στην Αθηνα,για τα δικαια που κερδισαν οι ΒΗπειρωτες τοτε.
Μην το ψαχνεις τοσο..η πολιτικη ειναι μπουρδελο.

Ανώνυμος είπε...

tha diagrapsei kai to Ntoule mazi?
Apo oti fenetai oute aytos tou to exei pei akoma...kathws synergazontai se olous tous dhmous ektos xeimarras.
as ta ayta.

Ανώνυμος είπε...

k.11:22 φαινεται οτι το χωραφι του εγκεφαλου σου ειναι ακαλλιεργητο και δεν το περασες στην κανταστρα σου που μας πηρες εργολαβικα να υπερασπισεις το "Γεωργο".

Ανώνυμος είπε...

Esy 11.34 exei fovera epixeirimata,me apostwmoses.

Ανώνυμος είπε...

anonime 11:22, den kseris apo gjeografia, i lushnja den einai sto vora, kai o bollano den itane gia turizmo ekei alla eksoria katalaves, na xeresai ta elinika toy gjergji, edo den kanume mathima glosas alla prospathia gia na sosume tin patrida mas, ksipniste gamo to socialkomunizmo sas pou mas patise 50 xronia..

Ανώνυμος είπε...

Ανωνυμε 11.31 ισχυει οτι η πολιτικη εχει καταντησει μπουρδελο αλλα ο Γκορος απο τη στιγμη που υπερασπιζοταν τ δικια το ΒΗπειρωτων ο ιδιος ομολογει στην αλβανικη τηλεοραση οτι δεν εχει σχεσει η Χειμαρρα με την μειωνοτητα.Αυτο και αν ειναι μπουρδελο!

Ανώνυμος είπε...

11.45 se poion ta poulas ayta re?
den kerdizontai entypwseis me mpoyrdologies kai psemata.
Akou ekei,o bollanos eksoria...pes ta se kanena allo auta,oxi stous xeimarraious,giati kseroune.

Ανώνυμος είπε...

re file o komunismos kratise 45 xronia apo to 1945 eos to 1990.
den su ta ipe kalla o barba vlashis

Ανώνυμος είπε...

12:00 apo to 41 mexri to 91 kanun 50 xronia, oxi 45, na mi sou po oti kai apo 91 mexri simera afti qivernane akoma, i exeis amfivolies? an ne rota esi to barba vlashi..

Ανώνυμος είπε...

anarotjeme an o lazris ke o atihos telis itane goros ke tha mboruse ti tha grafane meriki eksipnakidhes

Ανώνυμος είπε...

11:56 nai eksoria giati sou fenete parakseno?

Ανώνυμος είπε...

12:00 apo to 41 mexri to 91 kanun 50 xronia, kai vale kai apo 91 mexri simera alla 20 xronakia afti se kivernane, den xortasate, tora ti lei o barba vlashis 45 xronia einai.?

Ανώνυμος είπε...

12.16 pios itan eksoria re psefti?
o barba vlashis sou to eipe kai ayto i o barba stilos?
giayto apo tote 12.14 o lazrhs den thelei na sas knanadei pia...kanenan apo tin omonoia,giati arage?

Ανώνυμος είπε...

ti egine himara city?
giati den dimosievis ola ta sxolia?
su thiksame ton goro?

Ανώνυμος είπε...

12:23 pseftis eisai esi me ton gjergji mazi pou lete oti i ximara den exei kamia sxesi me tin eliniki mionotita..kai me pion exei sxesi re tuvla me to kosovo mipos.

Ανώνυμος είπε...

12 32 o lazris dhen theli na dhi ute to lazri ute to goro gati afti ehun meridhio sto simvan 11 31 i mama to kseri pu dhiadhillone ja tus vorioipirotes dhen nomizo

Ανώνυμος είπε...

kai eixame mia enia pou den thelei na mas ksanadei o lazris, ti tha kanume tora? na perimenume mexri na ksanaallaksi koma?

Ανώνυμος είπε...

pros 12:40
pios etrexe gia ton dhori pu ton maxerosan to 2003 mexri tin kerkyra?
den ise katholu enimeromenos file mu

Ανώνυμος είπε...

12 44 imun paron file dhen perimeno enimerosi otan egine to simvan i dhio tus itane sto eklisaki sto kambi

Ανώνυμος είπε...

Paidia gia afto den paei mprosta aftos o topos epidi eseis asxolhste mono gia ta onomata kai ths glosses kai ton patriotismo
Den ta afinete auta lew kai na deite poios exei to kalutero programa gia thn prowdo tou topou, poios exei to kalutero programa gia thn e3elei3ei tou tourismou.
Den nomizo oti o kurios Goros milise gia to poios einai elhnas kai poios albanos O kurios Goros exei ena programa ikanopoitiko gia thn e3eli3i tou topou.
Afhste ths megales politikes gia ths rrizes tou SKENDERBEU kai deite poio programa sas sumferei