Κυριακή, 17 Απριλίου 2011

Nje nga fjalimet qe ka mbajtur Kandidati i Partise Demokratike, per Bashkine e Himares Savo Prifti

Të nderuar miq, zonja dhe zotërinj, anëtarë dhe simpatizant të Partisë Demokratike dhe pjesëtarë të Koalicionit. Është dita më e lumtur por dhe më emocionuese ne jetën time sepse të gjithë ju së bashku më nderuat me kandidimin tim për Kryetar të Bashkis...ë së Himarës. Eshtë një përgjegjësi dhe obligim i të gjithë jetës sime, por ju premtoj se së bashku do ta përballojmë me sukses. Aleanca për qytetarin është aleanca më e kulturuar për të gjithë territorin Shqiptar, sepse ajo zbret tek hallet dhe shqetësimet e tij, por në mënyrë të vacantë ajo është më thelbësore se kurrë me qytetarin e Bashkisë së Himarës, i cili në shumicë, ndodhet në emigracion dhe pret me ditë e vjet të kthehet në vendin e tij. Qeverisja e Partisë Demokratike, programi i saj dhe unë personalisht do të bëjmë përpjekjet maksimale që qytetarët europian të Himarës të kthehen në vendin e tyre. Është paradoksale që kjo mbrekulli e natyrës, kjo lule vilajeti, të jetë sot pas 20 vjetësh e braktisur nga banorët e vet. Në këto 6 vjet të qeverisjes së Partisë Demokratike dhe nën merakun personal dhe të vazhdueshëm të Kryeministrit Shqiptar Z. Sali Berisha, në krahinën e Himarës u investua aqë shumë, sa as në fantazinë e më optimistit nuk ishte ëndëruar, por qeveria aktuale vendore në Himarë me qëndrimet e saj abuzive, spekullative dhe në kundershtim me interesat e banorëve të Himarës ka vrarë shpresën dhe ëndrën e dheut të begat te bregut Në themel të programit tonë elektoral është zhvillimi harmonik i gjithanshëm turistik, kulturor, agrobujqësor i krahinës. Por gjithashtu shumë e rëndësishme është rikthimi i qytetarit Himarjot në vatrën e tij ku mund të jetohet dhe të punohet me dinjitetin dhe krenarinë historike te bregasit. Institucioni i Bashkisë dhe zyra e Kryetarit të saj do të ç’vendoset nga “Tabu Saraji” i sotëm, në prehrin e halleve dhe shqetësimeve të qytetarit. Logua ime “Të marësh përgjëgjesi, të japësh drejtësi”, buron nga “Odiseja” shumë vjecare e këtij qytetari krenar që ka dashur dhe do gurin dhe dheun e këtij vendi. Për të mos ju mbajtur gjatë me fjalë duke ju falenderuar për predispozicionin që treguat më lejoni që angazhimin tim ta shfaqë me punë. Besoni, besoni, dhe përsëri besoni se do të fitojmë. Ju Faleminderit. 
FACEBOOK

13 σχόλια:

Ανώνυμος είπε...

Urime, fjalim shume i bukur ky. Do te ishte me mire qe ta mesonte dhe Savo kete fjalim, se me sa pam ne top story smund te lidhte dy fjali.

Ανώνυμος είπε...

per fjalime te bukura te marin ne qafe keta,( ata qe e kane shkruajtur se savo eshte injorant) imagjino ta drejtoje himaren savo prifti, sdo kete turp me te madhe per himaren!!!

Ανώνυμος είπε...

ne jeten e perditshme dhe ne obligimet e savo priftit himara do jet dhe do ndihmohet me ardhjen e savos ne krye te bashkis idet puna e palodhur dija e halleve te komunitetit do ta bej me te leht dhe me te suksshme punen ne bashki ju njoftoj te gjithve himarjotve ta votojm savon se esht njeri i punes dhe do bej per ju flm per kuptimin fitore savo...

Ανώνυμος είπε...

nuk mund te lidhte dy fjali por ktu ka kuptim,z..i savo prifti,eshte nje jurist i shkelqyer qe deri tani nuk eshte futur asnje here ne sallen e gjygjeve,eshte nje bisnesmen i shkelqyer, fale imarjioteve se me ata punon.por i duhet nje mesim i mir,dhe ai do te jete ai qe do mari ne daten 8 maj.

Ανώνυμος είπε...

o bosi sa per seancancat ka mbi 130 seanca dhe i ka ne favor te tij esht njeri i ligjit dhe e rrespekton sa per biznesin ai e ka me krahet e tij dhe ta gezoj dhe sa per leket e himarjoteve, nuk ka ber biznes ne ndonje vend tjeter po ne vendlindjen e tij. aftesin e savos do e shikosh mbas 8 mait ne krye te bashkis.

Ανώνυμος είπε...

Z. Savo Prifti eshte me nje CV shume te pasur ne krahasim me landitatet e tjere dhe aqe me shume ne krahasim me kryatarin aktual Z. Bollano i cili vetem nje shkolle te mesme ka mbaruar i "shkreti" dhe ate te mesme profesionale e ka bere domethene 2 jet shkolle te mesme ka bere. Z. Bollano po na shfaqet ne media si nje orator dhe si nje shqipfoles i mire nderkohe qe propagandat dhe thirjet e tij shfaqen gjithmone ne gjuhen greke. Z. Savo Prifti ka mbeshtejten e plote nga te gjithe Himarjotet dhe me daten 8 Maj ai do te jete Kryetari i bashkise si Himares. Te jeni te gjithe te sigurt, pamvaresisht thashethemeve dhe komenteve qe dalin kesaj radhe bashkine e Himares e fiton Z. Savo Prifti.

Alvanos είπε...

saper ate personin qe ka then qe savua eshta injorant po neqofse se eshte burr le ti vi dhe te ma thote mua nga afer dhe nqs e ka ai gruan dhe fisin dhe cfare ka te degjeneruar le te flas si person i fsheht

Ανώνυμος είπε...

...fantastike e atij qe i ka pergatitur Savos kete fjalim....po Cfar ka ber Savua nga 2003 qe ka qene ne bashkeqeverisje me Bollanon dhe qe ka votuar te gjitha buxhetet per supershpenzimet e nje administrate te tejfryre te bashkise se derisotme. Me cfar ide te reja vjen sot per te qeverisur Himaren kur nuk disponon njohurit me minimale per administrimin e Bashkise Himare.

Ανώνυμος είπε...

alvane 22/04/2011 5:20.. dhe ti anonim je, me trego kush je se vij e ti them une nga afer, se i kam mundesite, dhe ta shohim gruan dhe fisin tend kush eshte, po ca te thuash alvanos nuk je, vetem te shani dini dhe te ulni koken e te nxirni breket sipas rastit..

Ανώνυμος είπε...

alvane 22/04/2011 5:20.. dhe ti anonim je, me trego kush je se vij e ti them une nga afer, se i kam mundesite, dhe ta shohim gruan dhe fisin tend kush eshte, po ca te thuash alvanos nuk je, vetem te shani dini dhe te ulni koken e te nxirni breket sipas rastit..

ILA είπε...
Αυτό το σχόλιο αφαιρέθηκε από τον συντάκτη.
Ανώνυμος είπε...

gjeja me interesante per mua kete periudhe ka qene axhenda boshe e te 4 kandidateve qe ditet e para u paraqiten neper TV te ndryshme. nuk me vjene ama habi se perse ndodh. se thone.. ku degjone se ka shum lakra mer me vete traste te vogel...keshtu ka ardhu dhe axhenda e kandidateve pa premtime te medha pasi e dine mirre se smunden te realizohen ne kushet e Himares se sotme dhe brenda krizes ekonomike qe ka perfshire EUROPEN dhe Shqiperine. vetem ne programin e Savo Priftit te shpallur diten e djeshme ne Dhermi. pavaresishte veshtiresive qe hasi ne organizimin e takimit "pasi mbeshtetesit e Bollanos qe ndodhen ne dhermi, kishin mare masat qe ambjentet e kishes te jene te mbyllura per te mos u zhvilluar mbledhja, duke e konceptuar demokracine ne kete prizem,te sabotatoreve, pasi ajo eshte menyra me te cilen dine vetem te veprojne" 2 ishin angazhimet te cilat me lane pershtypje te mire.
1. angazhimi per zhvillimin e nje programi riciklimi te mbetjeve inerte, leter-plasmas-qelq-dru etj. gje qe nese do te punohet me kujdes dhe me iteresimin e duhur do te kete nje inpenjim mbreslenes dhe me shume vlere.
2. angazhimi per fillimin e procedurave ligjore ne vitin e pare te funksionit si K. Bashkie prej tij, qe Fshaterat Dhermi-Gjilek-Palase-Ilias dhe Qeparo-Kudhes-Pilur te kthehen ne 2 Mini-Bashki me sistem "veteqeverises-administrimi". une personalisht, duke patur parasyshe se si funsionone ky sistem vete-administrimi jame plotesishte dakort qe te krijohet kjo hapesire ligjore dhe te behen te gjitha veprimet per tu bere ky angazhim realitet. nese do te merni mundimin te analizoni ne vetvete keto dy pika , me te vertete besoj se do te krijoni te njejtin besim si une. uroj te fitoje me i miri: me i drejti dhe me i ndershmi: ka ardhur koha dhe ka kaluar bile qe ende ne te besojme se mundet ti ndryshojme gjerat me racizem dhe me kokfortesi. shikoni hollesit dhe vecorite qe ka cdo program i cdo kandidati dhe me keto kritere vleresoni dhe merni vendimin se per ke do te votoni. mos krijoni ndjenje racizmi per asnje nga kadnidatet duke pare ngjyrat politike te tyre. te gjithe ata jane bije te Himares qe aq shum e duam. askush nga ne nuk eshte as me shum dhe as me pak Himarjote pavaresishte se ciles ngjyre polite i takone. te zgjedhim programin me te mire dhe kandidatin qe e mbeshtete ate program. pastaj ne se doni mos mbeshtesni partine qe ai perfaqeson qe te mos i krijohet ideja e "sulltanit" te mos kete mazhorancen me keshillin Bashkiak. dhe keshtu do te jipni mundesine te vertete te kete demokraci ne vendimarjet te bashkise dhe keshillit te saj. ne menyre qe kryetari te kontrollohet nga keshilli dhe jo anasjelltas. veproni keshtu nese doni vertete qe himara jone te eci perpara dhe te lulezoje. ZOTI E BEKOFTE HIMAREN DHE GJITHE POPULLIN E SAJE, I DHENTE LUMTURI DHE BEGATI DHE DRITEN E TIJE PER ME TE MIREN E MUNDUR PER TE

Ανώνυμος είπε...

o 26-04-2011 11:36 une ne himare jam dhe emerin e kam manol prifti dhe po do ta dish une te pakten familjen nuk e kam si ty qe e perdorin grekrit dhe gruan tende qe e q..... grekrit eja ne himare dhe ta tregoi une se sa gankester je ti.